MAGAZYN BRANŻY GEMMOLOGICZNEJ I JUBILERSKIEJ

ARTYKUŁY

Artykuły » Gems & Jewelry Numer 1 » Szkolenia gemmologiczne w Idar-Oberstein

Szkolenia gemmologiczne w Idar-Oberstein

Maciej Ożdżeński

Polskie Towarzystwo Gemmologiczne organizuje dla swoich ekspertów specjalistyczne szkolenia z dziedziny gemmologii. Tematem sesji wyjazdowej do DGemG w Idar-Oberstein w dniach 2-6 września 2013 r. były „Korundy naturalne i syntetyczne”.

Organizatorem wyjazdu i tłumaczem na zajęciach był przewodniczący PTGem dr Tomasz Sobczak. Szkolnie obejmowało zagadnienia dotyczące występowania, właściwości oraz identyfikacji korundów syntetycznych i poprawianych. Uczestnicy szkolenia mieli do dyspozycji kilkaset kamieni z grupy korundów z charakterystycznymi dla nich cechami diagnostycznymi (inkluzjami), a wśród nich wiele okazów naturalnych i syntetycznych kryształów oraz kamieni fasetowanych.

PTGem od ponad 15 lat prowadzi stacjonarne szkolenia gemmologiczne w Centralnym Ośrodku Kształcenia Gemmologów w Warszawie z dziedziny diamentów i kamieni szlachetnych. Jednak obecnie obserwowany szybki postęp technologiczny w dziedzinie produkcji nowych syntez oraz stosowanie wyrafinowanych metod poprawiania kamieni szlachetnych skłonił Zarząd Główny PTGem do podjęcia inicjatywy organizacji zagranicznych szkoleń gemmologicznych. Ośrodki takie jak DGemG, IGI czy HRD dysponują bardzo bogatym materiałem szkoleniowym, w tym najnowszymi syntezami oraz kamieniami poprawianymi, np. boraksem.

Czas wolny po zajęciach wypełnił uczestnikom wyjazdu spacer szklakiem zabytków urokliwego miasta, zwiedzanie muzeum kamieni szlachetnych i kopalni agatów, także odwiedzenie znanej firmy Schneider, produkującej przyrządy gemmologiczne oraz wyjazd do pobliskiego Luksemburga.

Tematem kolejnego szkolenia w Idar-Oberstein, planowanego na maj 2014 r., będą kamienie szlachetne szeroko stosowane w jubilerstwie i ich imitacje (cyrkon, granaty, spodumen, turmalin, tanzanit i inne). O terminie wyjazdu wszyscy członkowie PTGem zostaną poinformowaniu z odpowiednim wyprzedzeniem.

MAGAZYN