MAGAZYN BRANŻY GEMMOLOGICZNEJ I JUBILERSKIEJ

ARTYKUŁY

Artykuły » Gems & Jewelry Numer 1 » Paweł Waś – człowiek, którego życiem jest sztuka.

Paweł Waś – człowiek, którego życiem jest sztuka.

Justyna Ożdżeński

Od dziecka wrażliwy na piękno. Wywodzący się z rodziny, w której od pokoleń przeplatała się sztuka i rzemiosło. Pasją tworzenia zaraził go ojciec – zegarmistrz. Jednak to nie zegarmistrzostwo, a jubilerstwo stało się jego hobby.

 Tworzenie małych dzieł sztuki było kiedyś jego największym marzeniem. Dziś w życiu zawodowym osiągnął już wszystko, o czym mógł marzyć – stał się prawdziwym mistrzem. Po drabinie dorobku artystycznego wspinał się małymi krokami, sukces gonił kolejny sukces, aż do momentu, gdy zdeklasował wszystkich rywali i trzy razy z rzędu wygrał konkurs na Targach ZŁOTO SREBRO CZAS w Warszawie. Był bezkonkurencyjny. Kiedyś z wielkim respektem wysłuchiwał opinii komisji na temat własnych prac, dziś sam ocenia prace w konkursach, które wcześniej wygrał. Stał się wielkim i wciąż niedoścignionym autorytetem branży złotniczej. Mimo tak wielu osiągnięć jest człowiekiem niezwykle skromnym, co przypieczętowuje jego motto życiowe: „ Najpierw poznaj i udoskonalaj swój warsztat, a dopiero potem baw się sztuką”. Paweł został wierny warsztatowi starych mistrzów, tworzy biżuterię wykonywaną ręcznie, używając najbardziej wyszukanych kamieni i metali szlachetnych. Źródłem jego inspiracji jest natura. W swoich pracach najczęściej nawiązuje do ulubionej epoki – secesji, jednak nie zamyka się na sztukę współczesną, ale nawet jej nadaje tradycyjny kunszt. Przygodę z każdym wyrobem rozpoczyna od pomysłu. Natchnienie nieraz rodzi się bardzo długo, warto jednak poczekać, ponieważ każda z realizacji Pawła jest zaskakująca. By stała się klejnotem, wymaga wielkiego nakładu pracy, zaangażowania, cierpliwości i opanowania.

„ Im praca trudniejsza warsztatowo, tym większe zadowolenie w momencie jej zakończenia” - mówi Paweł. Biżuteria Pawła Wasia zyskała uznanie w Polsce i na świecie. Jego dzieła trafiają do wyjątkowych klientów – ludzi kochających arcydzieła sztuki rzemieślniczej.

Dowodem uznania nie tylko znawców, ale przede wszystkim publiczności jest wyróżnienie pracy Pawła mianem Klejnotu Polskiej Biżuterii.

Oczekujemy z niecierpliwością kolejnych prac Pawła Wasia i z podziwem patrzymy, jak wspaniale potrafi bawić się sztuką.

MAGAZYN