MAGAZYN BRANŻY GEMMOLOGICZNEJ I JUBILERSKIEJ

ARTYKUŁY

Artykuły » Gems & Jewelry Numer 2 » Top 10

Top 10, najrzadsze i najdroższe kamienie świata

Tomasz Sobczak

najrzadsze i najdroższe kamienie świata

1. Czerwony diament 18 mln USD/ct

Czerwone diamenty o barwie zbliżonej do rubinowej występują w naturze niezwykle rzadko. Ze względu na niewielkie wymiary pozyskiwanych kryształów należą do najdroższych kamieni świata. Obecnie źródłem tych cennych okazów jest kopalnia Argyle w Australii. Pojawiające się na rynku kamienie o masie powyżej jednego karata osiągają niebotyczne ceny aukcyjne. Rubinowoczerwony diament oszlifowany o kształcie łezki i masie 2,30 ct, został sprzedany na aukcji za 42 mln USD.

2. Serendibit 1,8–2,0 mln USD/ct

Boranokrzemian o skomplikowanym składzie chemicznym odkryty w Sri Lance przez D. Gunasekera. Oszlifowane przez niego trzy fasetowane okazy o masie 0,56 ct, 0,55 ct i 0,35 ct zostały sprzedane prof. E. Gübelinowi ze Szwajcarii. Obecnie ceny serendibitu osiągają na aukcjach 2,0 mln USD/ct.

3. Niebieski granat 1,6 mln USD/ct

Granaty występują we wszystkich barwach, jednak do najrzadszych należy granat niebieski, znaleziony w końcu lat 90. XX w. w Bekily w Madagaskarze. W latach późniejszych odkryto także niewielkie okazy w USA, Rosji i Turcji. Swoja barwę, jak również obserwowany efekt aleksandrytu, kamień zawdzięcza wysokiej domieszce wanadu. W 2003 r. 4,2 karatowy okaz został sprzedany na aukcji za 6,8 mln USD.

4. Painit 50–60.000 USD/ct

Jeden z najrzadszych minerałów świata odkryty w latach 50. XX w. w Myanmar (Birma) przez brytyjskiego mineraloga A. Paina, stąd nazwa. Do końca XX w. na rynku jubilerskim znane były trzy okazy tego kamienia, do 2005 r. znaleziono zaledwie 25 kryształów. Niewielkie kryształy lub kamienie fasetowane wysokiej jakości osiągają ceny do 60 tys. USD/ct.

5. Grandidieryt 50.000 USD/ct

Zielonkawoniebieski minerał znaleziony w Madagaskarze przez francuskiego poszukiwacza i historyka A. Grandidiera, stąd nazwa. Znanych jest niewiele oszlifowanych okazów tego cennego kamienia, w tym 0,29 karatowy okaz należący do prof. E. Gübelina ze Szwajcarii. Obecnie niewielkie kamienie znajdywane są również w Sri Lance, a ich ceny aukcyjne osiągają 50 tys. USD/ct.

6. Musgravit 35.000 USD/ct

Minerał należacy do grupy krzemianów, niedawno odkryty w pobliżu Musgrave w Australii, stąd nazwa. Obecnie okazy mineralogiczne znajdowane są także w Grenlandii i Madagaskarze oraz okazy fasetowane jakości jubilerskiej pochodzące ze Sri Lanki. Ceny aukcyjne kamienia osiągają ok. 35 tys. USD/ct.

7. Czerwony beryl (bixbit) 10.000 USD/ct

Czerwone beryle o pięknej rubinowej barwie występują niezwykle rzadko. Pierwotnie znalezione w Thomas Range w stanie Utah występują również w pobliżu San Luis Potosi w Meksyku. Kamienie oszlifowane osiągają ceny do 10 tys. USD/ct.

8. Czarny opal 3.350 USD/ct

Najwyższej jakości czarne opale pochodzą z Australii, która dostarcza ok. 95% tych kamieni (pozostałe 5% pochodzi głównie z Brazylii, Meksyku i Etiopii). Czarne opale o czarnej lub ciemnoszarej barwie bazowej i wspaniałym efekcie opalizacji osiągają ceny do 3.350 USD/ct.

9. Jadeit 6.000/USD/ct

Jadeity na przestrzeni wieków zawsze należały do kamieni mistycznych, szczególnie cenionych na rynkach dalekowschodnich (Chiny). Rekordową cenę osiągnął w 1997 r. na aukcji Christie’s w Hong Kongu jadeitowy naszyjnik o nazwie Doubly Fortunate. Za wykonany z kulek o średnicy ok. 15 mm zapłacono 9,3 mln USD, co dało ponad 6 tys. USD/ct.

10. Jeremiejewit 2.000 USD/ct

Jeremiejewit został odkryty w 1883 r. przez rosyjskiego mineraloga P. Jeremiejewa. Ma barwę od bezbarwnej, żółtawej do błękitnoniebieskiej. W przyrodzie występuje w postaci wydłużonych kryształów, często mylonych z akwamaryną. Najwyższej jakości kryształy pochodzą z Namibii. W 2005 r. oszlifowany kamień o masie 2,93 karata został sprzedany za 5.860 USD.

MAGAZYN